Blog Archives

Kto poszukuje mieszkań z wielkiej płyty

Przez całe lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku w naszym kraju dominowała w budownictwie mieszkaniowym wielorodzinnym tak zwana wielka płyta – praktycznie do rzadkości należały budynki mieszkalne, które budowane były w technologii cegły lub też pustaków wykonanych z betonu komórkowego. Kolejne 20 lat, od początku lat dziewięćdziesiątych to zupełnie odwrotny przebieg działań – zaprzestano całkowicie technologii budowy mieszkań z wielkiej płyty, przerzucono się całkowicie na technologie cegły, betonu komórkowego czy specjalnie preparowanych pustaków budowlanych, a mieszkania z wielkiej płyty popadły w całkowitą niełaskę – bardzo trudno było sprzedawać takie używane mieszkania, mimo tego, że ich ceny były wiele niższe niż tych lokali mieszkalnych oferowanych w budynkach realizowanych w nowszych technologiach. Jednak od co najmniej 2 lat mieszkania z wielkiej płyty wróciły jakby do łask, co było ogromnym zaskoczeniem dla większości analityków rynkowych. Taka sytuacja spowodowana została głównie tym, iż utrudniony znacznie został dostęp do kredytów hipotecznych, poprzez wydawanie kojonych rekomendacji przez KNF. Kolejny aspekt promujący większą sprzedaż lokali mieszkalnych wykonanych w technologii z wielkiej płyty to pewne ograniczenia, jakie miały miejsce w ostatnim okresie obowiązywania kredytów w ramach programu Rodzina na swoim – chodzi głównie o ograniczenia cenowe mieszkań podlegających temu programowi – właśnie te tańsze mieszkania budowane w technologii wielkopłytowej spełniały konkretne kryteria, umożliwiające uzyskanie kredytu na ich zakup.

Cześć, mam na imię Jakub i jestem autorem wpisów na blogu, który właśnie czytasz! Od bardzo długiego czasu zastanawiałem się czy aby na pewno zacząć prowadzić tę stronę, lecz jednak po namowie znajomych zacząłem to robić. Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!

Sprzedaż nieruchomości – jaka umowa bardziej skuteczna

Każdy klient, który wchodzi do biura pośrednictwa nieruchomości w naszym kraju, ma nadzieje na zawarcie korzystnej dla siebie umowy pośrednictwa nieruchomości. Pod hasłem korzystna umowa rozumiane jest nawiązanie z agencja takiej współpracy, która zaowocuje jak najszybszym procesem sprzedaży danej nieruchomości, oferowanej do sprzedaży, jej cena będzie adekwatna do oczekiwań właściciela takiej nieruchomości, prowizja, która sobie zażyczy agencja za pośrednictwo, nie będzie wysoka, a pracownicy agencji zajmą się sprawnie i kompleksowo całym procesem najpierw poszukiwania kupca, a następnie sfinalizowaniem samej sprzedaży. Aby to wszystko mogło się jednak wydarzyć, niezbędne jest podpisanie przez obie strony sprzedającego i agencje – umowy pośrednictwa na sprzedaż nieruchomości. Każda agencja oferuje kilka rodzajów umów pośrednictwa, na pewno każdy z nas chciałby wybrać tą najbardziej skuteczną w działaniu. Specjaliści rynku nieruchomości twierdzą, że najbardziej skuteczna jest umowa na wyłączność, czyli taka, gdzie tylko dana agencja ma pełne prawa do prowadzenia całej sprawy poszukiwania kupca na nieruchomość, wtedy może ona całkowicie zaangażować się w ten proces, działa na 100 procent posiadanych mocy, wiedząc, że klient nagle nie zerwie umowy, bez żadnych konsekwencji. Takie umowy pośrednictwa z prawem do wyłączności niestety odstraszają wielu klientów, którzy boja się uzależnienia od jednej agencji – dlatego tylko co czwarty z nich decyduje się nawiązać właśnie współprace w opisanej powyżej formie a agencją.

Cześć, mam na imię Jakub i jestem autorem wpisów na blogu, który właśnie czytasz! Od bardzo długiego czasu zastanawiałem się czy aby na pewno zacząć prowadzić tę stronę, lecz jednak po namowie znajomych zacząłem to robić. Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!

Dostępność kredytów hipotecznych a sprzedaż mieszkań

W naszym kraju, jak szacują specjaliści od rynku mieszkaniowego, brakuje prawie 3 miliony mieszkań – takie są potrzeby zarówno rodzin, jak i osób pojedynczych, które chciałyby kupić sobie dom czy mieszkanie, jednak brakuje im na to środków finansowych lub też ich zdolność kredytowa w obecnym czasie nie jest na tyle duża, by bank zdecydował się sfinansować taką transakcję. Od ponad półtora roku dostępność do kredytów hipotecznych, zwanych też często mieszkaniowymi, jest w Polsce dużo bardziej ograniczona, poprzez głównie rekomendacje wydane poprzez swojego rodzaju nadzór nad bankami, a wiec Komisje Nadzoru Finansowego. Taka trudniejsza dostępność kredytów hipotecznych przekłada się w prostej linii na mniejszą sprzedaż wszelkiego rodzaju nieruchomości, co jest też najbardziej chyba widoczne w segmencie sprzedaży mieszkań zarówno oferowanych przez deweloperów, jak i tych występujących w segmencie mieszkań używanych. Biorąc bowiem relacje pomiędzy średnimi dochodami w naszym kraju, zwłaszcza w biedniejszych regionach, a cenami mieszkań oferowanych na rynku widzimy, że wsparcie kredytowe jest w większości wypadków czymś niezbędnym do zaistnienia transakcji. To właśnie powoduje ogromne nagromadzenie na naszym rynku mieszkaniowym ofert, deweloperzy nawet starają się nie rozpoczynać nowych inwestycji budowlanych, nie wiedząc zupełnie, w jakim czasie i czy w ogóle uda im się sprzedać już wybudowane mieszkania, których obecnie na rynku deweloperskim jest około 100 tysięcy.

Cześć, mam na imię Jakub i jestem autorem wpisów na blogu, który właśnie czytasz! Od bardzo długiego czasu zastanawiałem się czy aby na pewno zacząć prowadzić tę stronę, lecz jednak po namowie znajomych zacząłem to robić. Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!