Tag Archives: stol wigilijny jak udekorowac

Jakie ceny mieszkań na rynku wtórnym

Od kilku już lat znawcy rynku mieszkaniowego, jak też osoby planujące sprzedaż własnego mieszkania czy kupno takiego lokalu zastanawiają się, kiedy ceny przestaną spadać, chodzi oczywiście o ceny domów i mieszkań. Po kolejnym czasie i następnych zniżkach cenowych wydaje się, że już poniżej pewnych granic ceny te nie spadną, tymczasem rynek zaskakuje o tyle, że notujemy kolejne obniżki cen. Taka sytuacja na pewno cieszy kupujących, że trafili idealnie z momentem kupna mieszkania czy domu – jak podkreślają specjaliści, jest to idealny moment na taką właśnie inwestycję. Z kolei deweloperzy i właściciele lokali mieszkalnych i domów, wystawiający swoje oferty na rynku wtórnym, z niepokojem patrzą na obniżające się ceny i liczą straty, bowiem wielu z nich kupiło tego rodzaju nieruchomości kilka lat temu, po zupełnie innych cenach, a sprzedając teraz dane nieruchomości tracą od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Na rynku wtórnym ceny mieszkań spadają bardziej niż na rynku pierwotnym, bowiem deweloperzy twierdzą, że już nie mogą za bardzo schodzić z ceną oferowanych przez siebie lokali, ponieważ już nie mają z czego zejść – stosują za to różnego rodzaju bonusy. Na rynku wtórnym sytuacja jest nieco inna, bowiem wiele osób, wystawiających do sprzedaży swoje domy czy mieszkania, jest na tyle zdesperowanych, zdeterminowanych co do sprzedaży swojej nieruchomości, że opuszczają ceny poniżej granicy wartości tych mieszkań czy domów, aby tylko pozbyć się swojej nieruchomości.

Cześć, mam na imię Jakub i jestem autorem wpisów na blogu, który właśnie czytasz! Od bardzo długiego czasu zastanawiałem się czy aby na pewno zacząć prowadzić tę stronę, lecz jednak po namowie znajomych zacząłem to robić. Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!

Spółdzielcze mieszkanie własnościowe i jego sprzedaż

Przez całe dziesięciolecia w naszym kraju to głównie spółdzielnie mieszkaniowe budowały nowe budynki mieszkalne, dopiero od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku coraz więcej inwestycji były realizowanych przez deweloper, czyli przedsiębiorstwa budowlane specjalizujące się w budowaniu całych osiedli mieszkaniowych. Kilka lat temu w wyniku zmian w prawie dotyczącym lokali spółdzielczych powstała możliwość wykupu na własność mieszkań spółdzielczych przez zamieszkałe w nich rodziny, na bardzo preferencyjnych warunkach – tylko po wpłaceniu tak zwanego wkładu budowlanego. Skorzystało z takiej możliwości ponad 95 procent lokatorów mieszkań spółdzielczych, dzięki temu znacznie bardzo wzrosła w naszym kraju liczba właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Jednak właściciele mieszkań w ten sposób wykupionych mają tytuł własności nazywający się nieco inaczej, jest to bowiem spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania. Jednak różnica pomiędzy takim prawe własności a tym podstawowym jest generalnie w nazwie, ze względów faktycznych nie ma żadnej różnicy – takie mieszkanie można sprzedać na wolnym rynku równie dobrze jak mieszkanie będące normalną własnością, czyli na przykład kupione od dewelopera. Często jednak takie mieszkania nie posiadają oddzielnej księgi wieczystej, bowiem grunt pod całym budynkiem należy nadal do spółdzielni mieszkaniowej – wówczas mieszkanie jest wpisane w księdze wieczystej dotyczącej całego budynku.

Cześć, mam na imię Jakub i jestem autorem wpisów na blogu, który właśnie czytasz! Od bardzo długiego czasu zastanawiałem się czy aby na pewno zacząć prowadzić tę stronę, lecz jednak po namowie znajomych zacząłem to robić. Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!